Pitkän linjan hankintapäällikkömme Ilkka tuntee lasin kristallinkirkkaasti

Ilkka on hankintapäällikkönä osa tärkeää työtä tekevää hankintaorganisaatiotamme, sillä huolellisesti hankitut materiaalit ovat laadukkaiden ja kestävien ikkuna- ja ovituotteiden kivijalka.

Pitkän linjan hankinta-ammattilainen Ilkka, on tärkeä henkilö tuotteidemme materiaalihankintojen ja valmistuksen välimaastossa. Ilkan rooli hankintapäällikkönä kulminoituu erityisesti ikkunoiden yhteen tärkeimpään pääraaka-aineeseen, lasiin.   

Työroolissaan Ilkka vastaa esimerkiksi lasiin liittyvistä hankinnoista ja määrien ennustamisesta, toimittajasuhteiden hoitamisesta, sopimusneuvotteluista sekä toimintojen tehokkuuden varmistamisesta. Ilman tehokasta ja osaavaa hankintaorganisaatiota ja hyviä toimittajasuhteita, tuotteidemme valmistus ja asiakaslupausten pitäminen olisi mahdotonta.   

Materiaalien saatavuuden varmistaminen ja ennakointi ovat tulleet merkittäväksi osaksi Ilkan työtä viimeistään viime vuosien aikana, erityisesti pandemian, sodan ja taantuman aiheuttaminen markkinaheilahdusten myötä. Toimittajavalinnat ovatkin yksi tärkeä osa Ilkan toimenkuvaa eli neuvottelut ja koordinointi siitä mistä ja miten ikkunoihin tulevaa lasia hankitaan. Myös yhteistyö eri sisäisten organisaatioiden kanssa on tärkeää, jotta tulevat tarpeet voidaan huomioida toimittajaneuvotteluissa ja valinnoissa, ja Ilkka antaakin kunniaa kaikille hankinnan ammattilaisille ja sisäisille asiantuntijoille, joiden osaaminen täydentää toisiaan.   

”Hankinnassa tehdään yhteistyötä laaja-alaisesti eri tehtaiden ja toimintojen välillä. Arvostan suuresti työkavereiden ja kollegoiden osaamista, sillä yksin tätä hommaa on mahdoton tehdä”, Ilkka toteaa.   

Pitkä työura ja vahva osaaminen  

Ilkan pitkä työura on alkanut Haapajärven toimipisteessä aikoinaan jo kesätöiden merkeissä. Historiaan mahtuu monenlaista roolia yrityksessämme aina tuotannosta logistiikkaan. Hankintapäälliköksi Ilkka siirtyi Inwido Groupin omistajakauppojen kynnyksellä vuonna 2006.   

Ilkalla on takanaan jo pitkä työura, eikä siitä viihtyykö Ilkka työssään, ole ollut koskaan kysymystäkään. Vuodet ovat olleet Ilkalle mieluisia, tehtävissä on ollut sopivasti haastetta ja työkavereiden kanssa viihtyy ja oppii heiltä edelleen uutta. 

Lasinhankinta on keskeisessä roolissa liiketoiminnallemme  

Lasihankinta on ollut Ilkan vastuualueella alusta asti ja tehtäviin kuuluukin hankintahintojen ylläpito ja saatavuuden varmistaminen eri lasituotteille.   

Pihla Groupilla on laaja asiakaskunta, mikä vaatii toimittajiltamme hyvän valikoiman, osaamisen ja toimitusvarmuuden. Hankinnassa suurena tukinojana toimii omistajamme Inwido, jonka toimitusketjun laajuus tuo hankintatoimeen vakautta ja luottamusta. Maailmanpoliittiset tilanteet hankaloittavat edelleen lasin saatavuutta, mutta Inwidon hartiavoimilla pystymme voittamaan pelissä, joka pienemmille toimijoille saattaa asettaa haasteita.   

Kestävä kehitys määrittää lasihankinnan nykyisyyttä ja tulevaisuutta  

Vähähiilinen lasi on ollut Pihla Groupin valikoimassa jo yli vuoden, ja olemme ainoa ikkunavalmistaja Suomessa, joka on onnistunut vakioimaan Low Carbon-lasin. Vähähiilisen lasin valmistamiseen tarvitaan tulevaisuudessa enenevässä määrin kierrätyslasia, ja Pihla Group on aktiivisesti mukana tässä kehitystyössä.  

Myös tuotteidemme alumiini on mahdollista valita vähähiilisenä, ja käyttämämme puu on sertifioitua, mikä vahvistaa Pihla Groupin kestävän kehityksen mukaista toimintaa.   

”Tämä on osoitus yrityksemme arvovalinnoista”, Ilkka kertoo.  

Erityisesti lasiin liittyvinä kestävän kehityksen toimenpiteinä kehitteillä on myös oman lasin leikkuuhukan kierrätys, jota on jo pilotoitu. Saneerausliiketoiminnassa puolestaan vanhojen ikkunoiden kierrätyksestä on yrityksessämme pitkä kokemus. Nykyisin eri jakeet eritellään tarkasti, ja esimerkiksi lasi päätyy teiden pohjustuksessa käytettäväksi vaahtolasiksi tai eristeen raaka-aineeksi.  

Eri lasitusratkaisut syntyvät yhteistyön kautta sekä tarpeesta että laatu- ja turvavaatimuksista  

Lasinjalostajien kanssa yhteistyö on jatkuvaa. Laadullisia asioita käydään kuukausittain laatupäällikön johdolla läpi, ja toimittajien onnistumista mitataan tehtaillamme kerätyllä datalla. Asiakasrajapinnasta tulevat toiveet ja / tai virheet käsitellään säännöllisesti, jolloin toimittaja pääsee tekemään omat tarkastukset prosessissaan tai kehittämään toimintaansa.  

Toimittajien auditointia suoritetaan vuosittain, mikä on tärkeä osa yhteistyötä. Lasitusten kehittämisessä huomioidaan kaikki aina alkulähteeltä pakkauksisiin asti. Yhteistyö toimittajien, tuotekehityksen, hankinnan, laatuorganisaation ja tuotannon kanssa on jatkuvaa ja varmistaa onnistumisemme ja asiakastyytyväisyyden myös tulevaisuudessa.   

“Parhaan lopputuloksen voimme saavuttaa vain yhteistyöllä ja jatkuvan parantamisen periaatteilla”, Ilkka vahvistaa.